По един или друг начин, баскетболът и хип-хоп културата са силно свързани помежду си. Може да се каже, че именно рапът е “саундтракът” на баскетбола, особено когато става дума за НБА, където по-голямата част от играчите слушат именно такава музика. А в някои случаи, дори прекрачват прага на звукозаписното студио, застават пред микрофона, слагат слушалки и изстрелват рими, за да демонстрират и този свой свой талант.
А таланта си в спортните залози всеки може да покаже в сайта на букмейкър №1 за онлайн залози за баскетбол у нас. Сайтът, който обществеността отлично познава и заради неговия червен цвят, е генерален спонсор на футболния гранд ЦСКА, а в каталога му могат да се открият всички срещи от НБА, Евролигата и много други.
Но кои са баскетболните звезди, които през годините се осмеляват да застанат пред микрофона и да покажат, че вътрешно мечтаят и за тази сцена?
Деймиън Лилард, който се превърна в Dame D.O.L.L.A.
Деймиън Лилард (горе) е пойнт гард, играещ за отбора на Милуоки Бъкс в НБА, но извън паркета той е Dame D.O.L.L.A. - уважаван хип-хоп изпълнител с няколко издадени албума, работил с имена като Lil Wayne и Snoop Dogg. През 2020 г. Dame пусна сингъла “Kobe”, който е посветен на трагично загиналия Коби Брайънт и е част от видео играта NBA 2K21.
Албумите му често засягат теми като социална несправедливост, расово неравенство, натиска на славата и личните битки - все теми, които стоят в самата основа на рап музиката. Видимо не го прави просто за забавление, а приема хип-хопа като изключително сериозно занимание.
Леброн Джеймс - огромен рап фен, изявяващ се като продуцент
Макар и да не записва песни, легендарният Леброн Джеймс е мощен двигател в музикалната индустрия. Той е продуцент, инвеститор и културен трендсетър. Когато Леброн сподели албум в Instagram, милиони фенове го чуват. Той е близък с изпълнители като Drake, Kendrick Lamar, Jay-Z, и често насърчава младите рапъри, като използва влиянието си, за да им отвори врати към голямата сцена.
Хип-хопът за него не е просто музикален фон, а вдъхновение. “Той ми даде манталитета на победител“, казва Джеймс. За него няма тренировка без рап в слушалките. Той често си пуска музика в съблекалнята преди мачовете, създавайки атмосфера на фокус за поредната предстояща битка.
Лонзо Бол - между бийтовете и баскетбола
При пойнт гарда на Чикаго Булс Лонзо Бол рап музиката е нещо повече от хоби - тя е начин на живот. В свободното си време той обожава да пише рими на телефона си, като често минава през звукозаписното студио, за да ги “излее” след това в песни. В интервюта е казвал, че ако не бе станал професионален баскетболист, със сигурност щеше да бъде рапър.
През 2017 г. Лонзо представи своята дебютна песен - “Melo Ball 1”, която е своеобразна ода за неговия по-малък брат ЛаМело. Следват още “горещи” тракове, докато не се стига и до излизането на неговия първи студиен албум - “Born 2 Ball”. Албумът достига до №42 в класацията на Billboard за независими албуми, което не е никак зле за човек, на когото това не му е основното занимание.
Шакийл О’Нийл - OG-то на баскетболния рап
През 90-те години на миналия век Шакийл О’Нийл прави фурор по залите на НБА, превръщайки се в един от най-доминантните центрове, които играта някога е виждала. И докато той не дава шансове на опонентите си, играейки за Орландо Меджик, Лос Анджелис Лейкърс и Маями Хийт, Шак се посвещава и на другата си голяма любов, освен баскетбола - рап музиката.
Уникалното при него е, че той не просто записва рап албуми, а благодарение на неговата слава и харизма, те достигат дори до “златен” статут в класациите. През 1993 година излиза дебютният му албум “Shaq Diesel”, следван от още три студийни проекта. Работи с легенди като The Notorious B.I.G и Method Man, а днес все още се изявява в музиката, но с псевдонима DJ Diesel, участвайки на големи фестивали.
Алън Айвърсън - още една НБА легенда, която се пробва в рапа, но понесе куп критики
Алън Айвърсън бе изключителен баскетболист, а в началото на 00-те той също се пробва и в студиото. Под псевдонима Jewelz, той записва албум, озаглавен “Misunderstood”, и пуска сингъла “40 Bars”.
Песента обаче предизвиква сериозни спорове заради хомофобски и насилствени текстове, което води до критики от страна на НБА и обществени организации. Комисарят на НБА по това време, Дейвид Стърн, изразява недоволство, а Айвърсън се извинява и обещава да промени текстовете. Въпреки това, албумът така и не е официално издаден
Новата вълна: Шампърт, Убре и другите “скрити таланти”
Айман Шампърт е друг пример за играч с артистична душа. Той не просто записва рап, той влага концепции, емоция и алтернативен звук. Парчетата му често имат видеоклипове със стилистика, по-близка до независимата сцена. След победата му в ТВ формата “Dancing with the Stars”, Айман показа, че талантът му надхвърля границите на спорта.
Кели Убре Джуниър пък комбинира музиката с мода. Стилът му е ярък, индивидуален и често допълва звука му – от трап бийтове до екпериментални звучения, качвани в SoundCloud и YouTube. Той е от поколението, за което музиката е израз на себе си, а не непременно път към слава.
Уебсайт №1 за баскетболни залози в България напомня, че залозите на спорт са само за хоби и на тях не трябва да се гледа като на средство за бързо забогатяване.