Закачването на мартеничка на Баба Марта символизира здраве, дълголетие, късмет и плодородие
Считали, че още древните траки усуквали бял и червен конец като амулет за здраве и го връзвали на добитъка.
Традицията да се връзват мартенички е свързана с древната езическа история на Балканите и със земеделските култове към природата.Закачването става винаги на 1 март, в деня на Баба Марта.
Счита се, че ако се види щъркел, това е сигнал, че трябва да се свали мартеничката.В някои краища е достатъчно да се види щъркелово гнездо, за да се свали мартеничката.
Преди да я свалят от ръката си, децата трябвало да видят летящ щъркел и казвали: „На ти тебе мартеничка, дай на мене здраве“.
Според поверието, ако видите щъркел в полет, това значи че годината ви сякаш ще „хвърчи“. Ако е кацнал, то тя ще е мързелива.
Ако не видите голямата бяла птица, трябва да свалите мартеницата на 25 март и да я закичите на цъфнало дръвче.
Някои от предсказанията са свързани и със свалянето на мартениците. Момите ги слагали под голям камък и след половин година гадаели.
Ако те са налазени от мравки, това е лоша поличба. Това означавало, че мъжът й ще е беден и тя ще трябва усърдно да се труди за прехраната си.
В пиринския край по насекомите, налазили мартеницата, гадаели каква ще е годината. Мравките показвали, че годината ще е богата и плодородна, едрите буболечки-че ще е късметлийска, а калинките-ще се народи много едър рогат добитък.
Източник: Crimesbg.com