И вещиците имат професионален празник
Той е познат още като Валпургиевата нощ и настъпва на 30 април срещу 1 май. Наименованието на този шеметен ден идва заради монахинята Валпургия, призната по-късно за светица.
Празникът е в чест на идващото лято и е посветен на слънцето и на плодородието. Постепенно се проявяват и подозрения, че нечистите сили се намесват, за да попречат на хората да се веселят и радват.
Празникът на вещиците се отбелязва в Централна и Северна Европа. Хората палят огньове, играят старинни танци и посрещат пролетта, за да прогонят вещиците.
В Бавария мажат входните врати с паста за зъби и вадят връзките на обувките.В Скандинавия палят огньове, за да прогонят злите сили и да посрещнат пролетта.
В Чехия посипват прага на къщите с пясък и трева, за да не влязат вещиците в дома, преди да преброят всяка песъчинка и тревичка.
Във Валпургиевата нощ билките придобиват чудодейна сила. Ако се забъркат с тях отвара за любимия, той ще забрави всички останали жени.
Вещицата е жена, която практикува магии. Освен това умее да забърква отвари, те са още знахарки и лечителки, които причинява злини. В Средновековието се е смятало, че вещицата е сключила сделка с Дявола.
В края на ХV до средата на ХVII век в Западна Европа се извършва „лов на вещици“. Около 200 000 хора, предимно жени, са признати за вещици и изгорени на клада.Младостта, красотата, дори набожността не ги спасявали, ако бъдат нарочени.
Източник: Crimesbg.com