Проф. Георги Рачев прогнозира, че на места снегът изобщо няма да се задържи

Очакват се и някои аномалии

https://lifezone.bg/spodeleno/prof-georgi-rachev-prognozira-che-na-mesta-snegat-izobshto-nyama-da-se-zadarzhi/122524 LifeZone.bg
Проф. Георги Рачев прогнозира, че на места снегът изобщо няма да се задържи

Очакват се и някои аномалии

Хората свързват зимните месеци декември, януари и февруари със снеговалежи. Топ климатологът проф. Георги Рачев обаче прогнозира, че тази година температурите да са с няколко градуса по-високи от обичайните за сезона. Тази прогноза се потвърждава и от два от най-големите метеорологични института в света – европейският и американският.

 

Специалистът е повече от сигурен, че тази прогноза ще се сбъдне предвид факта, че у нас отдавна няма зими като от периода 1960 – 1990 г. По думите му вече сме в нов период, обхващаш календарното време от 1991 до 2020 г., когато снеговалежите започнали постепенно да намаляват, а студът да отстъпва на топлото. Това не означавало, че няма да вали сняг на парцали. Напротив, хората трябвало да се приготвят с удобни ботуши, шапки, шалове и ръкавици, защото идвали минусови температури, които на определени места да стигнат рекордни стойности.

 

„Декември месец ще бъде по-топъл с около градус и половина, дори два, за България. Като казвам топло, това не означава, че бъзакът ще цъфне, а по булевард „Витоша“ ще тръгнат да зреят портокали и банани. Подобно нещо няма да стане, разбира се!

Януари ще бъде нормален месец. Със средна месечна температура от един-два градуса над нормата. Обикновено в най-студения месец у нас температурата е от –2 до +3 градуса. Направете сами сметка колко по-топло ще бъде. Февруари ще бъде с температури в норма или градус повече. Особено топло ще бъде в Източен Сибир и край Северния ледовит океан, което си е аномалия. Температурата може да достигне до три-три и половина градуса. Средната температура там е –22 градуса, което значи, че тази зима ще бъде около –19 градуса. Подобни аномалии ще се случват и на други места, в това число и в страната ни.

 

Особено по отношение на валежите. За ноември се сбъднаха всички прогнози. Беше топло, валя, имаше и няколко изключително студени дни, но след това се тръгна към временно затопляне. Във Видин паднаха валежи с 300% отгоре, което бе изключително полезно за попълнението на почвените запаси. Това дава възможност на есенниците да поникнат бързо и да преживеят пълноценно задаващите се зимни дни.

 

Ще вали малко повече от нормалното. Снежни човеци ще има, но в планината. Хубаво е, че през ноември падна добър сняг и даде възможност на някои малки дечица от Южна България да видят сняг за първи път, но той бе недостатъчен за направата на снежни човеци.  Ако искат да играят със снежни топки и да дишат въздух, богат на кислород, трябва да отидат в планината ще бъде сравнително топло и приятно за разходки, посочва топ климатологът.

 

Той е категоричен, че трайна снежна покривка няма да има в района на Димитровград, Хасково, Ямбол, Свиленград, дори и в Пловдив. По Южното Черноморие снежинките също нямало да се натрупат. Снежната покривка в останалата част на страната щяла да бъде сравнително слаба и да се задържа за по-кратко време. Снегът щял да се задържа за повече от десет дни все по-рядко.

 

Професорът съветва гражданите да бъдат особено внимателни през зимните месеци. От една страна студеният полярен въздух бил изключително чист и полезен за белите дробове. И деца, и възрастни, трябвало да излизат на разходка и да му се радват. От друга страна обаче, не трябвало да прекаляват с разходките и задължително трябва да носят шапки, шалове и ръкавици.

 

„Няма универсално средство за предпазване от студа. Съветът ми е хората да се обличат с няколко дрехи, които да могат да свалят при нужда, а не да се навличат с дебели вълнени пуловери, кожи и други подобни неща. Изключително много трябва да се внимава за персоналния компютър – нашата глава, да не я простудим, да не се подхлъзнем и паднем лошо, не дай боже.

 

Има ли вятър – да има задължително шапка. Винаги съм се шегувал, че имам дрескод за опасно време. Когато някой ме види с ръкавици, значи времето е с жълт код. Ако ме видят с

ръкавици и шапка, кодът става оранжев. Ако към шапка, ръкавици съм добавил и шал – кодът е червен, тоест има опасност от измръзване.

 

Иначе нека има сняг, нека дишаме кислород. Поледицата обаче не е подходяща за възрастните. Нека седят на топло, когато не е разчистено, когато има преспи. Да седят на топло и да чакат – след ден-два ще се размрази, ще могат да ходят на разходки и да си пазаруват“, съветва още проф. Рачев.

Източник: Уикенд

 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.