Юбилейният концерт на Гуна Иванова в НДК премина като урок по родолюбие – музикален и ненатрапчив.
Концертът „Пеем за България” не бе просто песен след песен, а цялостен мултимедиен спектакъл – с изграждане, с изненади, със силни акценти, с родолюбива поезия, с препратки към най бедните умове в историята ни, дори с цитати от Светото писание.
Видеостената обхвана цялата сцена на зала 1 и с ярко въздействие допълваше посланията от песенните картини. А те бяха и повод за национална гордост и катарзис.
Основна заслуга за превръщането на концерта в събитие от арт величина, сравнима само със световните успехи на Трио „Българка”, Стефка Съботинова и „Мистерия на българските гласове“ обаче си остава камбаненият глас на Гуна Иванова. Зарядът му е проникнат от онова, което носят не просто талантливите и отговорни артисти, а докоснатите. То се нарича „дуенде“ и не се учи, а е дар божи, който повлича към възприятия отвъд зримото.
Самата Гуна Иванова сякаш се откъсна от своята персоналност и се спя с националната кауза, така както са го правили идеалистите от историята ни. Да, това не бе обикновена фолклорно-битова забава, а жарава от национална памет, изтъкана от величие, болка и жизнеутвърждаващ оптимизъм. Гуна подели сцената със своите внучки –Ива и Велислава Костадинови, които поеха по нейния път преди 15 години. Гостуваха й Райко Кирилов, Александър Александров, вокална формация „Българи”..., както и едни от най- изявените й ученици.
Публиката се наслади и на инструменталните изпълнения на виртуозните Сашко Велков, Валери Димчев и целия оркестър. Безупречен професионализъм показаха всички. Не бе гаф, а сладка грешка, когато Гуна Иванова неволно размени местата на песни от сценария си и го отдаде на 130-те си години, които бяха повод за срещата с хиляди почитатели.
Когато всички участници и всички танцови ансамбли се събраха на едно място, огромният подиум дори стана тесен. За въздействащите хореографии работиха 6 състава. Над 150 танцьори от трупите „Майсторите на танца“, „Горна баня“, „Балкански огън“, „Феерия“, „Балканджии“ – гр. Априлци, „Елит“ и клуб за народни хора „Ловеч“, озариха сцената с красота.
Красивата пълнота допълваха децата от частно училище за немски език „Веда“ и малчуганите от детска градина „Мая“ – Пловдив.
„Ако наистина бяхме нормална държава, концертът на Гуна Иванова и приятели трябваше да се излъчва директно по обществената телевизия, като официално ознаменува Деня на будителите. Имаше всичко – празник, патриотизъм, прекрасна музика и настроение...,
„Пожелавам ви още много години да палите българщината в идните поколения. Прекрасни изпълнения, прекрасни носии, професионализъм! Продължавайте да пазите българските традиции, дух и фолклор! Желая ви още много такива бляскави спектакли, участия и награди, но най-вече здраве, вдъхновение и светлина по творческия ви път”, обобщи друг от хилядите присъстващи.
Организатор на концерта, който веднага се вписа в националната песенна съкровищница, бе телевизия „Фен Фолк”.
Източник: Уикенд