Бъдни вечер-какво още трябва да знаем за традициите и поверията

https://lifezone.bg/nachin-na-zhivot/badni-vecher-kakvo-oshte-tryabva-da-znaem-za-tradiciite-i-poveriyata/123898 LifeZone.bg
Бъдни вечер-какво още трябва да знаем за традициите и поверията

Нощта срещу Коледа е Бъдни вечер

В някои райони на страната е познат още като Крачун, Малка Коледа, Суха Коледа и с други названия. В тази специална нощ празнуваме раждането на Исус Христос.Това се е случило около полунощ в пещерата Витлеем.

Тогава небето се озарило ярка светлина, явили се ангели и съобщили благата вест на овчари, които пасели стадата си наоколо.

Въпреки че на този ден става едно лудо пазаруване, размяна на подаръци, купуване на елхи, празника има по-дълбок смисъл. И това е връзката със семейството, мира, хармонията и обичта.

Ястията на трапезата трябва да са постни, защото това е последния ден но Рождествения пост. Тяхното число трябва да е 7,9 или 11, винаги нечетно.

На празничната маса се слагат лук, чесън, орехи, мед, постни сърми, пълнени чушки с боб, туршия, вино.

Питката се меси рано сутрин, като в нея се слага сребърна пара и дрянови пъпки за здраве и късмет. По време на вечерята цялото семейство трябва да седне заедно на трапезата.При разчупване на питката първото парче се оставя символично на Богородица, второто на дома и след това се започва от най-възрастния на масата.

На трапезата се седи дълго. След това масата не се разтребва, защото според поверието мъртвите идват, за да си хапнат.

Източник: az-jenata.bg

 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.