Някои хора веднага почукват на дървена повърхност, ако нещо се обърка или ако се страхуват нещо лошо да не им се случи
„Докосването на дърво“ е едно от най-разпространените суеверия. Защо „чукането на дърво“ е станало застраховка за късмет?
Точният произход се губи във времето, но има някои теории за началото на това суеверие.Според езическите вярвания в древността духовете и боговете са живели в дърветата.
Така че има логика за това почукване по дървото, за да се призове тяхната защита.Предполага се, че първият път, когато чукаме, привличаме вниманието им, а втория път е да изразим благодарността си.
Християните също приемат това суеверие от езичниците.С почукването те призовавали за помощ Исус.
Вярвало се, че всяко докосване до дървената повърхност се е възприемало като докосване до дървото на кръста и по този начин каним Божията милост за закрила.
Почукването на дърво се възприема също от юдеизма, както и по времето на испанската инквизиция.
Много евреи се криели от инквизиторите в дървени синагоги и се изисквало специално почукване за влизане вътре.Чукането на дърво се възприема и като практика за пазене от злото и оцеляване и след Инквизицията.
Да „чукаш на дърво“ е начин да повикаш висша сила, за да те опази от неприятности и се използва навсякъде по света.Правим го, когато сме притеснени или сме направили, или казали нещо негативно.
Източник: Crimesbg.com